The Pride of the Baltics

Baltic Pride is a movement in the Baltic nations of the Baltic Sea region in Eastern Europe. Contextualizing, pride parades are also known as pride marches (also referred to as pride celebrations, gay pride parades, and gay pride events). They occur around the world on a regular basis and are organized by groups who support the rights of the gay community. They are a worldwide event that draws attention to the importance of human rights and equality.

Baltic Pride is an international organization and it was founded in 1993 in Vilnius, Lithuania, which is in the Baltic region of Europe. The movement started as a small group of people who shared common interests and were active in the local gay community. Later on, the organizers realized that the Baltic gay community was no longer restricted to the cities and towns. More than 40 cities and towns across the Baltic region have their own pride events and parades.

Admin in Baltic August 19, 2020

Pride events around the world

These events or parades are usually organized to celebrate a variety of social, political, and religious groups and organizations, and there are many parades that can take place throughout the entire day. There are also many events that happen before and after Pride celebrations, such as festivals or celebrations for specific groups.

Pride festivals are often organized around countries’ historical events or popular destinations, including the European Parliament Building in Brussels, the Grand Place in Paris, and the Old Town Hall in Amsterdam. In addition, cities have their own Pride celebrations, which are often bigger than other regions in the world.

Admin in Baltic August 3, 2020

Jūtieties brīvi runāt par seksu

Es esmu no ģimenes, kur nekas nav tabu. Pusdienu galdā mēs bieži diskutējam par vīriešu un sieviešu anatomiju par kartupeļu biezeni un trīspadsmit gadus veco zēnu ķiķināšanu. Mans deviņu gadu brālis uzzināja, kas bija maksts, pirms viņš varēja pavairot un sadalīt, kamēr man bija pārāk pazīstams ar Chatroullette un visiem tā brīnumiem septītajā klasē. Maniem draugiem un man nav problēmu, kas izliek mūsu stāstus par domājamo seksuālo izšķērdību restorāna mugurā.

Man ir pārāk ērti runāt par seksu ar gandrīz nevienu, bet es zinu, ka tas nav daudz sieviešu gadījums. Man ir meiteņu draugi, kas dusmojas par domas par seksu, nemaz nerunājot par to runāt skaļi. Viņiem sekss ir trīs burtu vārds, kas izraisa sārtumu un ātru temata maiņu ar kaut ko vairāk “dāmu”. Man personīgi frāze “sieviete” ir vairāk kaitinoša nekā runāšana par seksu. Ko tas pat nozīmē?

Admin in Baltic January 8, 2018

Kas ir Praids?

Daudziem cilvēkiem Latvijā joprojām nav skaidrs, kāpēc ir vajadzīgs Praids. Neziņa un izpratnes trūkums rada bažas, bažas rada pretestību un nepatiku. Vai zināt, kas ir Praids un ko tas dod gan pašiem LGBT cilvēkiem, viņu radiem un draugiem, gan visai sabiedrībai kopumā?

Galvenā Praida doma – „visi esam dažādi, katrs no mums unikāls, un tas ir labi!”

Ko Praids dod LGBT cilvēkiem:

redzamību. Mūsu sabiedrība ikdienā joprojām izliekas mūs neredzot. Lai cilvēks justos pieņemts un atzīts, viņam ir nepieciešama cieņa pret viņa identitātēm, to paušana. Klusēšana un izlikšanās joprojām ir mūsu sabiedrības problēma, un Praids ir jauks veids, kā šo klusēšanu un cilvēku dzīvju „izdzēšanu” pārtraukt.

savas vērtības apziņu. Latvijā daudziem cilvēkiem ir šaubas par savu vērtību, savas identitātes vērtību – it īpaši, ja atšķiries no citiem. Praids ir veids, kā šo vērtības apziņu stiprināt.

Admin in Baltic October 30, 2017